Bakım ve Onarım


  • Bakım ve Onarım
    Özen İsteyen İpek Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Bir şeyin yumuşaklığından, hassaslığından bahsetmek istediğimizde genellikle “ipek gibi” tabirini kullanırız. Çünkü herkesçe bilindiği üzere ipek kumaşın kendine has bir yumuşak dokusu ve adeta elden kayıp gidecek gibi bir akıcılığı vardır. Üstelik ipek kumaşlar böylesine hassas olmasıyla beraber oldukça değerlidir de. İpekten yapılmış kıyafetler çoğunlukla kalitesinden ödün vermez ve kullanım ömrü oldukça uzundur. Fakat bu uzun ömürlülüğün bağlı olduğu bir koşul vardır ki o da uygun bakımı sağlama kriteridir. İpek giysilerin bakımı son derece özel ve önemlidir. Yanlış uygulamalar sonucunda geri dönülmesi güç sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle ipek giysilerin ve eşarpların kullanımında mutlaka çok dikkatli olunmalıdır.

  • İpek giysiler yıkanırken özellikle yıkanma ısısı oldukça önemlidir. Yanlış bir ısı ayarı kıyafetinizde çekmelere, büzüşmelere, bozulmalara, ağarmalara ve solmalara yol açabilir. Yine olumsuz sonuç doğurabilecek uygulamalardan bir tanesi de içerisinde ağartıcı bulunan deterjanlarla ipek giysimizi yıkamak olacaktır. Çünkü bu uygulama da kıyafetimize oldukça zarar verecek ve onu deformasyona uğratacaktır. Bu türden bir uygulama özellikle kıyafette solmalar oluşturabilecek olması yönünden oldukça tehlikelidir.

  • İpek giysilerimiz için en ideal temizlik yöntemi Kuru Temizlemedir. Fakat her Kuru Temizlemeci ipek kıyafetinizi temizletme isteğiniz için doğru bir cevap değildir. Çünkü Kuru Temizleme sırasında uygulanabilecek yanlış metotlar sonucunda kıyafetiniz yukarıda bahsettiğimiz türden bozulmalar yaşayabilir. Bu nedenle değerli ipek giysilerinizi mutlaka güvenilir bir Kuru Temizlemeciye teslim etmelisiniz. 
CANLI DESTEK DESTEK